Informacja Administratora

WEWNĄTRZSZKOLNE PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZYCH

Wewnątrzszkolne procedury obowiązujące od 25 maja 2020r.

w Szkole Podstawowej nr 94 w Łodzi

podczas zajęć opiekuńczo- wychowawczych

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r.o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń,chorób zakaźnych u ludzi(Dz. U.2019 r. poz.1239);

2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej

(Dz. U. 2019 r. Poz.59);

3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe(Dz. U.2019 r. poz.1148);

4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Sprawie Bezpieczeństwa i Higieny w Publicznych i Niepublicznych Szkołach i Placówkach(Dz. U.2003 r. poz.69);

5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz. U.2020 poz.780);

6. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 14 maja 2020 r.

Zasady Organizacji pracy w szkole

- Od 25 maja 2020 r. uczniowie mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami konsultacji dydaktycznej w SP 94 w Łodzi.

- W grupie może przebywać do 12 uczniów, których rodzice uprzednio zadeklarowali uczestnictwo w zajęciach opiekuńczo- wychowawczych dziecka. Ze względu na posiadaną liczbę godzin świetlicowych Dyrektor zdecydował o utworzeniu jednej grupy.

- Grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i stałej sali. Sala ta będzie odpowiednio przygotowana pod względem sanitarnym. Znajduje się w niej stały punkt umożliwiający mycie i dezynfekcję rąk.

- W sali, w której będzie przebywa grupa, usunięte zostaną przedmioty i sprzęt, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą dokładnie czyszczone lub dezynfekowane.

- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów będą wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).

- Uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć będą mogły znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

- Sala, w której będzie przebywała grupa, będzie wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

- Nauczyciel będzie organizował przerwy dla grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa będzie spędzała przerwy pod nadzorem nauczyciela.

- Ograniczone zostaną aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

- Nie będą organizowane żadne wyjścia poza teren szkoły (np. spacer do parku).

- Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

- W szatni zostanie wyznaczony jeden boks dla uczniów korzystających z zajęć opiekuńczo- wychowawczych, w którym naraz może przebywać 1 dziecko.

- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły będą zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.

- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.

- Rodzice będą mogli wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły do miejsca wyznaczonego przy portierni z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

- Rodzice/ opiekunowie odbierający dziecko ze szkoły, nie mogą wchodzić poza miejsce wyznaczone przy portierni, po przekazaniu informacji o odbiorze dziecka pracownikowi szkoły na portierni, ten wchodzi do sali i wywołuje ucznia po którego zgłosili się rodzice/ opiekunowie, sprowadza ucznia do szatni po czym odprowadza do rodzica.

- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

- Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.

- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.

- Ograniczone zostanie przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.

- Rodzice przyprowadzający dziecko do szkoły pierwszego dnia zobowiązani są do podpisania zgody na pomiar temperatury ciała ucznia zaraz po przekroczeniu progu szkoły w obecności rodziców oraz jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

- Jeżeli dziecko będzie manifestowało, przejawiało niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie o tym fakcie zostaną powiadomieni rodzice/opiekunowie dziecka- w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.